1. Hírek
  2. Minden gramm számít – Ultrakönnyű elektromos versenyautóval készül a Volkswagen a Pikes Peakre
Újdonság a Volkswagenről

Minden gramm számít – Ultrakönnyű elektromos versenyautóval készül a Volkswagen a Pikes Peakre

Minden a szimulációval kezdődött. „Már az I.D. R Pikes Peak összeszerelése előtt folytattunk teszteket, hogy vizsgáljuk az autó lehetséges beállításait”- mondta Willy Rampf, a projekt technikai tanácsadója, a Sauber Formula 1-es csapat egykori technikai igazgatója.  „Nyilvánvaló volt, hogy nincs időnk több prototípust építeni, és tesztelni ezeket, az első autónak kellett jól sikerülnie.”

VW Open Corner

A tesztek arra koncentráltak, hogy megtalálják az arany középutat teljesítmény és tömeg között. Ez a két tényező egy hagyományos belső égésű motoros versenyautóban is függ egymástól, de egy olyan elektromos versenyautóban, mint az I.D. R Pikes Peak még nagyobb hangsúlyt kell fektetni erre a területre. A szabály egyszerű: minél nagyobb a teljesítmény, annál nagyobb akkumulátor kell az autóba. Azonban szinte minden egyes gramm olyan, mint a nemkívánatos nehezék, főleg egy hegyi versenyben.

A Pikes Peaken a versenyzőknek 1400 méteres szintkülönbséggel kell megbirkózniuk, 2682 méterről indulnak, a cél pedig 4302 méterrel van a tengerszint felett. Romain Dumas-nak az I.D. R Pikes Peak volánja mögött rengeteg hajtűkanyarral kell szembenéznie, ilyen helyzetben pedig kifejezetten hátrány, ha egy nehéz autóval kell begyorsítani, vagy hirtelen fékezni egy kanyarban. 

Azért, hogy ezt elkerüljék, a Volkswagen Motorsport mérnökei a következő stratégiát követik: az I.D R Pikes Peaknek olyan könnyűnek kell lennie, amennyire csak lehetséges, de meg kell őriznie nagy teljesítményét is. A mérnököknek nem kell visszafogniuk magukat, az I.D. R Pikes Peak kategóriájában ugyanis szinte korlátlan szabadságot kapnak az autók készítői.

Megkapni a lehetőséget arra, hogy felépítsen egy versenyautót teljesen az alapjaitól – ez minden mérnök álma. „Különleges feladat elkészíteni egy versenyautót erre a 20 kilométeres hegyi futamra. Jóformán nincs határa az innovációnak, a mérnököknek szabad kezük van” – mondta François-Xavier Demaison, a Volkswagen Motorsport technikai igazgatója.

„A szimulációknak nagy szerepe volt abban, hogy ilyen könnyű lett az autó” – magyarázza Willy Rampf. Például, az alváz alkatrészeit számítógép segítségével tervezték olyanra, hogy azok minden várt terhelést gond nélkül bírjanak anélkül, hogy túl nagyok, vagy túl nehezek lennének.

Sőt, a fejlesztői csapat teljesen nélkülözni tudta az olyan különösen drága, versenyautókban gyakran használt anyagokat, mint például a titánium. „Az alváz, a felfüggesztés és a biztonsági elemek is szinte teljesen acélból és alumíniumból készültek” – mondta François-Xavier Demaison.

Amellett, hogy az autó 680 lóerős teljesítményt tud magáénak, nagyon könnyű is, sofőrrel együtt kevesebb, mint 1100 kilogrammot nyom. Ez sokkal könnyebb, mint a Pikes Peak történelmének eddigi rekorder elektromos versenyautói. A relatíve alacsony teljesítmény lehetővé teszi, hogy az I.D. R Pikes Peak akkumulátora olyan méretű legyen, hogy közvetlenül a sofőr mellé és mögé lehessen elhelyezni, ezzel biztosítva a tökéletes súlyeloszlást. Így az elektromos motor az első és hátsó tengelyekre is jól adja le az energiát, miközben a forgató nyomatékelosztás elektronikusan zajlik.

Az I.D. R Pikes Peak alváza és aerodinamikai elemei extrémkönnyű szénszál/kevlár kompozitból készültek. A tervezés fontos lépései közé tartozott ezeknek az elemeknek az átemelése a Pikes Peak versenyautóba az I.D. családból, a Volkswagen új, nagy hatótávú teljesen elektromos autócsaládjából. „A tervezés ezen szakaszában szorosan együttműködtünk a wolfsburgi Volkswagen kollégákkal” – emlékezik vissza Willy Rampf.

 

Az I.D. R Pikes Peak pilótafülkéje ultrakönnyű szénszálból készült héjszerkezeti felépítésben.

A pilóta felszerelése is bizonyíték arra, hogy a mérnökök szinte mindent megtesznek az autó könnyebbé tételéért. Az egyik technológiai partner, az OMP meglehetősen könnyű anyagból készítette a sofőr tűzálló ruháját, az ülés párnázását és a biztonsági övet is. Még a szponzorok logóit is rányomtatták a versenyző ruhájára, hogy ne nehezítsék a ruhát a felvarrók.

Azonban egy esetben problémába ütközött a Volkswagen Motorsport csapata, ugyanis a Pikes Peak verseny szabályai szerint minden versenyzőnek viselnie kell az esemény körülbelül 40 cm²-es logóját a ruháján. Az volt a tervük, hogy ezt is nyomtatják majd. „Az ötletünket visszautasították. A szabályzat szerint rá kell varrni a logót a versenyző ruhájára. A cérna, amit használnak majd hozzá olyan nehéz lesz, mint az egész overall” – mondta Demaison. 

 

Videó az autó fejlesztéséről:

https://youtu.be/oMlkrO-okUM

Bejelentkezés a hírlevélhez

Hírlevelünkkel rendszeresen információkat kap autókereskedésünkről és exkluzív ajánlatainkról.

A megadott adatok hibásak. Próbálkozzon újra.

Kérjük, válasszon megszólítást!

Sajnos a hírlevél regisztrációval kapcsolatosan probléma merült fel. Kérjük, próbálkozzon újra később.

Hölgy Hölgy
Úr Úr
Sie müssen bitte der Datenschutzerklärung zustimmen Sie müssen bitte der Datenschutzerklärung zustimmen

Köszönjük!

Sikeresen feliratkozott hírlevelünkre.

Küldünk Önnek egy levelet, amely tartalmaz egy megerősítő hivatkozást, melyet el kell fogadnia a regisztráció véglegesítéséhez.